piątek, 8 lutego 2013

Kryminalny piątek - Eureka!!!!!

Archimedes z Syrakuz  (ok. 287 - 212 p.n.e.) jest  nazywany "pierwszym pogromcą fałszerzy".  Ten grecki matematyk i wynalazca zasłynął przede wszystkim  jako odkrywca prawa fizyki, nazwanego jego imieniem.
Archimedes został poproszony przez króla Syrakuz, Hierona II, o zbadanie, czy prawdziwe są pogłoski, jakoby korona królewska, która miała zostać wykonana z czystego złota, została wykonana ze stopu złota i srebra. Ważenie nie zdało się na nic, ponieważ trudno było określić ile powinna ważyć korona wykonana z samego złota. Jak mówi tradycja uczony zastanawiał się nawet nad rozwiązaniem problemu przebywając w łaźni publicznej. Pewnego dnia, po wyjściu z wanny zauważył, ze poziom wody się podniósł i nagle wpadł na pomysł, że skoro złoto ma większy ciężar właściwy niż srebro, to można rozwiązać zagadkę. Trzeba zanurzyć koronę w naczyniu z wodą i sprawdzić ile wody wyparła, następnie zanurzyć w wodzie sztabę złota o takiej samej wadze jak korona. Gdyby sztaba wyparła mniej wody, oznaczałoby to, że korona jest sfałszowana.
Archimedes był ponoć tak podniecony swoim odkryciem, że wyskoczywszy z wanny zapomniał się ubrać i nagi biegł przez miasto krzycząc:" Eureka!" ( "Znalazłem!"). Tak że fałszerzom zawdzięczamy jedno z najsłynniejszych praw fizyki :)
Korona była fałszywa.


Źródła: Brian Innes "Fałszerstwa i oszustwa"
Zdjęcie Wikipedia - pobranie 08.02.2013

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz