wtorek, 25 sierpnia 2015

Tydzień z "Lalką" Bolesława Prusa - fragment trzeci

Stanisław Wokulski, oblężony przez dobroczynne damy nie wahał się szastać majątkiem na różne, związane z ich dobroczynnością cele. Żeby tylko panna Izabela widziała, że on zawsze gotów pomóc, nie zważając na koszty.


"Od pogrążonych w modlitwie cieniów wzrok jego pobiegł ku światłu. I zobaczył w różnych punktach świątyni stoły okryte dywanami, na nich tace pełne bankocetli, srebra i złota, a dokoła nich damy siedzące na wygodnych fotelach, odziane w jedwab, pióra i aksamity, otoczone wesoła młodzieżą. Najpobożniejsze pukały na przechodniów, wszystkie rozmawiały i bawiły się jak na raucie. 
Zdawało się Wokulskiemu, że  w tej chwili widzi przed sobą trzy światy. Jeden (dawno już zeszedł z ziemi), który modlił się i dźwigał na chwałę Boga potężne gmachy. Drugi, ubogi i pokorny, który umiał modlić się, lecz wznosił tylko lepianki, i - trzeci, który dla siebie murował pałace, ale już zapomniał o modlitwie i z domów bożych zrobił miejsce schadzek; jak niefrasobliwe ptaki, które budują gniazda i zawodzą pieśni na grobach poległych bohaterów".
cdn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz