Ta niepozorna książeczka należy do moich ulubionych zbiorów opowiadań kryminalnych, i przyznam się, że co jakiś czas, na chybił-trafił otwierając tomik, odkrywam kolejne walory już kiedyś przeczytanego tekstu.
To 23 opowiadania, które różniąc się pomiędzy sobą fabułą, narracją, bohaterami, miejscem akcji i oczywiście przedstawioną zagadką kryminalną, odznaczają się podobną zwięzłością i dyscypliną literacką, tak ważną przy kreśleniu historii kryminalnych.
Nie na darmo patronuje im Alfred Hitchcock, który nie tylko był autorem świetnych filmów grozy, nikt tak jak on nie potrafił dozować napięcia i sprawiać, że widzowie prawie schodzili na zawał. Pasją wybitnego reżysera było także wydawnictwo, a konkretnie wydawał słynne miesięczniki nowojorskie, znane jako "Alfred Hitchcock Mystery Magazine". Publikował w nich opowiadania kryminalne, opowiadania-dreszczowce. Jeżeli któreś szczególnie przypadło mu do gustu, miało szansę trafić do antologii.
"Alfred Hitchcock przedstawia - moje ulubione opowiadania niesamowite",
"Alfred Hitchcock przedstawia - opowiadania, których nie pozwolono mi zrealizować w TV", "Alfred Hitchcock przedstawia - 25 opowiadań makabrycznych, które zmrożą ci krew w żyłach".
W "Kto zabije człowieka" zamieszczono 23 opowiadania, zdawać by się mogło, że każde z nich jest z innej parafii, ale każde stanowi gotowy materiał na scenariusz.
Zaczynając od wysublimowanego "Przepisu na morderstwo" autorstwa C.P. Connel, poprzez "Muszę umrzeć przed północą" M. Zuroya, a kończąc na poświęconym sile sąsiedzkiej plotki "Nie zapomnij napisać" S.A. Fay.
Poniżej spis wszystkich tytułów, a mnie pozostaje żałować, że do tej pory nie natknęłam się na wznowienie tego bardzo ciekawego zbioru, lub na podobny zbiór zawierający opowiadania wydane w przytoczonych powyżej tytułach. Byłaby to dla mnie, jako dla czytelnika kryminałów duża przyjemność. Może kiedyś?
"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz