czwartek, 12 lipca 2018

Żubr Pompik Wyprawy - Tomasz Samojlik

Polubiłam żubra Pompika i jego rodzinę. Bo jak można oprzeć się urokowi żubrzego stadka, na które składają się Porada i Pomruk - żubrzy rodzice, Polinka i jej brat Pompik. Jeżeli komuś wydawałoby się, że żubrza familia nie wychyla nosa spoza gęstwiny puszczańskich zarośli, to nic bardziej błędnego, ta rodzina ma w sobie  pasję podróżowania. 
Puszcza Białowieska to całoroczny dom żubrów, a pierwszym etapem żubrzych wędrówek jest Narwiański Park Narodowy. 

W zakolach rzeki Narwi mają swoje gniazda różne gatunki ptaków i to im poświęcona jest pierwsza z trzech książeczek. Ślady ptaków, ich zwyczaje i sposób gniazdowania, wszystko stanowi nowość dla uroczego Pompika. 




Po wrażeniach w Narwiańskim Parku Narodowym czas na kolejną porcję doznań. Tym razem udajemy się razem z żubrami do Biebrzańskiego Parku Narodowego. A tam spotkamy bagiennego
łosia obdarzonego dyskretnym poczuciem humoru, będziemy podziwiali pięknego ptaka bataliona i na chwilę wstrzymamy oddech śledząc zmagania małych żubrów z wciągającym ich bagnem. Pompikowi to się nawet podobało, ale tata Pomruk czuwał.

Trzecia część czyli "Plan bobra" opowiada o wyprawie żubrzej rodziny z Puszczy Białowieskiej na teren Wigierskiego Parku Narodowego, gdzie: "droga wiodła wśród mnóstwa jezior. Niektóre z nich były malutkie, inne tak wielkie, że nie widzieli drugiego brzegu. Jedne były przejrzyste i błękitne, inne całkowicie zarośnięte roślinami wodnymi." 
A tam gdzie woda, tam i bobry. Jeden z nich właśnie zamierza zbudować tamę, a Pompik i Polinka mają za zadanie ostrzeganie zwierząt przed niebezpieczeństwem, tak żeby spadające
drzewo nikomu nie zrobiło krzywdy.

Każda książeczka jest kopalnią wiadomości dla najmłodszych i ich rodziców chcących poznać specyfikę przedstawianego Parku Narodowego. Dzieci uczą się jak odróżniać tropy zwierząt, poznają nowe gatunki ptaków i ssaków, a sympatyczne wierszyki pozwalają utrwalić wiedzę. W każdej książeczce  mamy wkładkę z mapką Polski i zaznaczonymi wszystkimi Parkami Narodowymi. Teksty i ilustracje autorstwa Tomasza Samojlika mają w sobie mnóstwo uroku i posiadają niezaprzeczalne walory edukacyjne oswajając najmłodszych ze światem przyrody. Nie ukrywam, że najmłodsi członkowie rodziny, znający wcześniejsze książki Tomasza Samojlika, w tym także te poświęcone żubrowi Pompikowi z entuzjazmem przywitali kolejną serię.
Serdecznie polecam, dzięki takim książeczką edukacja najmłodszych to przyjemność i możliwość pokazania, że otaczająca nas przyroda  jest ogromnym, wspólnym bogactwem, o które powinniśmy dbać, tak jak o swój ekosystem dbają zwierzęta, o których z taką wiedzą i wrażliwości pisze Tomasz Samojlik, polski biolog, popularyzator przyrody, pisarz i rysownik. 

Seria została wydana przez Wydawnictwo Media Rodzina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz