środa, 3 października 2012

Środa z książką - "Kot który lubił Brahmsa"

Jutro, to jest 4 października  w dniu wspomnienia świętego Franciszka z Asyżu obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt (World Animal Day).
Święty Franciszek z Asyżu to patron zwierząt, ekologii i ekologów. W 1931 roku we Florencji ustanowiono Światowy Tydzień Zwierząt trwający od 04 października do 10 października, każdego roku.

A tak dla przypomnienia: zwierzę nie jest rzeczą. Nie wolno go krzywdzić, nie wolno zabijać, nie wolno maltretować. Nie wolno podejmować lekkomyślnych decyzji związanych z adopcją zwierząt. Trzeba mieć świadomość własnych obowiązków wobec psa, kota czy chomika, nie mówiąc o królikach, szczurach, czy papużkach falistych.
Niedopuszczalne jest odgrywanie się na innej osobie za pomocą krzywdzenia zwierząt. 
"Kot który..." Lilian Jackson Braun  to seria książek, 30 tomików, których głównymi bohaterami są dwa syjamskie koty, Koko i Yum Yum, oraz ich opiekun, tu nikt nie mówi "właściciel"  Jim Qwilleran, dziennikarz, osobnik samotny.
W książce prezentowanej z okładki Jim Qwilleran przyjeżdża do ciotki Fanny. Lokuje się w małym domku w lesie. Mieszczuch przyzwyczajony do gwaru wielkiego miasta ma kłopoty z zasypianiem. W nocy słyszy kroki na dachu domku. Podczas łowienia ryb znajduje ciało zamordowanego mężczyzny. A Koko zostaje wielbicielem muzyki Brahmsa.
Świetna seria, do szybkiego czytania. Mnóstwo obserwacji z zachowań zwierząt. Autorka przez całe życie mieszkała z kotami syjamskimi i w książkach przekazuje sporo wiedzy na ich temat. Książki emanują ciepłem i miłością do zwierząt.
Do czytania bez ograniczeń wiekowych.

1 komentarz:

  1. Bardzo fajna seria, u mnie chyba wszyscy czytali o KOKO i YUM YUM. Ale to może też trochę jest tak że mamy kota na punkcie kota (Flafusia) :) Nie pamiętam tylko z kim zaprzyjaźnił się Jim Qwilleran. (chodzi mi oczywiście o płeć piękną)

    OdpowiedzUsuń