niedziela, 28 października 2018

RadioBook - nagrania archiwalne II

Od kilku miesięcy mam przyjemność współprowadzić z Olą Mosler audycję o książkach. RadioBook w Radio Oświęcim pojawia się systematycznie w każdy piątek. Audycji można posłuchać w dwóch porach: o 17:00 i o 20:00. A jeżeli ktoś nie zdążył można odsłuchać wchodząc w zakładkę Archiwum. Część archiwalnych audycji możecie znaleźć TUTAJ :)

A poniżej kolejne nagrania. Miłego słuchania. A! i zawsze można wygrać u nas dobrą książkę. Wystarczy tylko... ale o tym co trzeba zrobić mówimy w każdej audycji.




Rozmowa z Andrzejem Ziemiańskim - Nigdy nawet nie przypuszczałam, że będę miała okazję porozmawiać z Andrzejem Ziemiańskim. To było dla mnie fantastyczne przeżycie i mam nadzieję, że przy okazji kolejnej premiery uda nam się zamienić chociaż kilka zdań. Tym razem rozmawiamy o Virionie, dwa tomy w sprzedaży, trzeci pojawi się na półkach księgarskich wiosną, 







Rozmowa z Marią Paszyńską - świetna pisarka, pełen ciepła, życzliwości i poczucia humoru. Cudna kobieta. Dużo dobrej energii w naszej rozmowie, a rozmawiałyśmy także o bardzo poważnych sprawach przy okazji premiery książek: "Owoc granatu Dziewczęta wygnane i Kraina snów". Czy będzie trzeci tom? Jak długo trwało poszukiwanie materiałów do książek i dlaczego Iran. Na te i inne pytania odpowiadała Maria Paszyńska. 
O książkach napiszę więcej w osobnym wpisie.


 Naturalista - czytaliście "Naturalistę"? Jeżeli nie to koniecznie sięgnijcie. Bioinformatyka, zaginione dziewczęta i naukowiec, który chciał wiedzieć co się naprawdę stało. To chyba cecha podstawowa naukowców ;)















Denar dla szczurołapa - od przeczytania tej książki minęło sporo czasu, ale nadal gdy o niej myślę mam ciarki na plecach. I jakieś dziwne zimno jak mgła o poranku otula moje ciało. Nie czytajcie przed snem, bo gwarantowana bezsenna noc. Bardzo udany thriller, czekam na kolejne książki autorstwa Aleksandra R. Michalaka. A dlaczego? O tym w audycji. 













Żeby umarło przede mną - Jacek Hołub napisał książkę niezwykłą, a w zasadzie napisało ją samo życie. Pięć rozmówczyń, pięć matek borykających się z codziennością opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Pięć światów zamkniętych. Patrzmy uważniej, pomagajmy, nie unikajmy tematu. Czasem wystarczy odrobina dobrej woli, trochę czasu, by pomóc. Nie emotikonem z zapłakaną buzią, ale naprawdę. Przeczytać, przemyśleć. 












List z powstania - Anna Klejzerowicz ma dar dotykania spraw ważnych i bolesnych w sposób delikatny i dający do myślenia. Tu nie ma łopatologii  i jednej, jedynie słusznej racji. Nie zamknięta przeszłość odbija się na przyszłości, a na żadne z pytań nie ma łatwej odpowiedzi. O tym jakie wrażenie zrobiła na nas książka i dlaczego warto ją przeczytać, o tym rozmawiamy z Olą Mosler. Polecam z całego serca. 



Polowanie na Pliszkę - Hanna Greń tym razem nie do końca kryminalnie - oczywiście w moim odczuciu. To znaczy wątek kryminalny jest i to bardzo znaczący, ale Polowanie na Pliszkę to także, a może przede wszystkim świetna książka obyczajowa.  Warto przeczytać, przenieść się na chwilę do Bielska-Białej, nasze strony.  






Elf i dom strachów - do książek o Elfie mam stosunek emocjonalny i szczerze mówiąc zdarza mi się do nich wracać i czytać ponownie. Fantastyczna literatura nie tylko dla dzieci, ale także dla wszystkich. Czytelnicy takich książek są w każdym pokoleniu i wiem, że nawet za dwadzieścia lat te książki się nie zestarzeją. Po prostu dobra literatura. Nie znacie Elfa? Koniecznie przeczytajcie. Nie musicie zaczynać od "Sposobu na Elfa", może od "Elf i dom strachów" bo to i straszno i wzruszająco w jednym.










Przypadkowy detektyw - podobno będzie druga część, a to mnie bardzo cieszy, bo polubiłam detektywa z przypadku Macieja Ślużyńskiego ;) Jesień mamy, zima za rogiem się czai, przed nami wyjazdy na narty, na przykład do Milówki... może natraficie na oddzielone od świata świata, zasypane śniegiem schronisko i weźmiecie udział w poszukiwaniu mordercy. Któż to wie co zdarzyć się może. Polecamy zimowo. 












Jerzy Dziewulski o polskiej policji - wywiad rzeka, bez napinki, prosto z mostu. Ogromna wiedza, mnóstwo faktów i anegdot. Tej książki się nie czyta, ją się połyka po prostu. Poza tym nie wiem jak Wy, ale ja mam przed oczami sylwetkę Jerzego Dziewulskiego w słynnej scenie na lotnisku. Chyba każdy z nas oglądał "07 zgłoś się" z kultową rolą Bronisława Cieślaka jako porucznika Sławomira  Borewicza. O tajnikach akcji na lotnisku też przeczytacie. 







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz