piątek, 7 września 2012

Kryminalny piątek - Eugene AramEugene Aram - portret ze strony Wikipedii - wersja Angielska
W roku 1704 urodził się człowiek, który w wiele lat później stał się bohaterem napisanego  przez angielskiego poetę Thomasa Hooda  poematu "Sen Eugene Arama".  Poematu stanowiącego modną część wiktoriańskich wieczorków muzycznych.
 Eugene Aram był synem ogrodnika, człowieka uzdolnionego, obdarzonego talentem poetyckim. Syn odziedziczył po ojcu zamiłowanie do nauki i do poezji. Był uzdolnionym samoukiem. Do tego stopnia rozwinął swoje zdolności, że po ślubie z Anną Spencer i przeprowadzce do  Knaresborourgh został nauczycielem w miejscowej szkole. Spełniał swe obowiązki z poświęceniem i przez uczniów został zapamiętany jako surowy i wymagający nauczyciel. Wydaje się,  iż Aram miał dwie osobowości. Jedną, na użytek szkoły i sąsiadów, drugą, dla zaspokajania własnych przyjemności. 
Aram kradł, był także paserem. Oba zawody uprawiał przez lata. Traktował kradzieże bardzo poważnie, wszedł nawet w spółkę z niejakim Williamem Hausemanem. Kradli razem, do momentu gdy nadarzyła im się okazja solidnego wzbogacenia się. Kradzieży sumy tak dużej i tak kuszącej, że przy okazji musieli zamordować posiadacza pieniędzy. Był nim Daniel Clark, osobnik jakich wielu. Zamiast trzymać majątek w ukryciu, była to część posagu żony wnosząca dwieście funtów, Clark obnosił się z pieniędzmi i kusił nieszczęście. Został w brutalny sposób zamordowany, a jego ciało wspólnicy ukryli w jednej z nadmorskich jaskiń. Podzielili łup, dwieście funtów było kwotą mogącą wystarczyć na dziesięć lat dostatniego życia, czyli sto funtów to pięć lat bez kłopotów finansowych, i każdy powędrował w swoją stronę. To znaczy Hauseman został w Knaresborough, a Aram skorzystał z okazji by porzucić żonę i siedmioro dzieci i powędrował do Londynu. 
Po latach hulanek Aram powrócił do zawodu nauczyciela, otrzymawszy pracę w miejscowości King's Lynn w hrabstwie Norfolk.W międzyczasie sprawa zabójstwa Clarka przycichła, ciała nie odnaleziono, a przesłuchiwany na okoliczność zaginięcia Clarka  Hauseman nie był nawet podejrzanym i przez lata żył spokojnie.
 Wszystko zmieniło się w momencie, gdy w jednej z jaskiń woda odsłoniła nieznany szkielet. Hauseman przyznał się do zabójstwa i poinformował o współudziale Arama. Był 1758 rok, Aram wiódł spokojny żywot nauczyciela łaciny w szkole średniej. Został przywieziony do miasta bryczką przez dwóch konstabli. W międzyczasie okazało się, że odkryty szkielet nie należał do Daniela Clarka, jednak dzięki wskazówkom Hausemana konstable odnaleźli szczątki Clarka. Ze względu na współpracę Hauseman został uwolniony od zarzutów, natomiast Eugene Aram skazany na śmierć przez powieszenie. W noc poprzedzającą wykonanie wyroku, Aram podciął sobie żyły i na szubienicy zawisł nieprzytomny. Jego czaszkę podarowano Szkole Lekarskiej. Był  06 sierpnia 1759 roku.

Na podstawie książki Joanny Białeckiej "Czarny leksykon"
Wikipedia wersja angielska - dostęp 07 .09.2012

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz