piątek, 19 października 2012

Kryminalny piątek - Pułkownik Redl cdn.

Skuteczność majora Redla nie uszła uwagi wywiadu, na którego ludzi Redl najczęściej polował, czyli wywiadu rosyjskiego. Zwłaszcza, że służby wywiadowcze cesarstwa austro - węgierskiego działały coraz prężniej. Właśnie dzięki pomysłowości i nowoczesności rozwiązań wprowadzanych sukcesywnie przez Redla.  
01 Października 1900 roku Redl jako wybitny specjalista od logistyki i pracy w terenie zaczął prace w Sztabie Generalnym. W 1903 roku został przydzielony do pracy w Evidenzburo. Jego zwierzchnikiem był pułkownik Eugen Hordliczka. To była dobra decyzja. Redl ze zdwojoną siłą zabrał się do wyłapywania szpiegów, jednocześnie oddając się w czasie wolnym życiu towarzyskiemu w gronie młodych oficerów wiedeńskich. Redl często zapraszał ich do swojego mieszkania przy Florianigasse nr 48. Poczynił też zmiany w swoim życiu prywatnym i adoptował czternastoletniego Stefana Hromodkę, który uchodził za jego siostrzeńca.
 W 1903 roku Redl zdemaskował jako szpiega podpułkownika Sigmunda Helaiko, byłego sędziego wojskowego. Oskarżony  Helaiko uciekł do Brazylii, skąd przywieziono go do Wiednia, dokonując ekstradycji. Helaiko przyznał się do współpracy z Rosjanami, ale zaprzeczył zarzutom przekazania Rosjanom tajnych planów Sztabu Głównego. Nikt mu nie uwierzył. Redl nie spoczął na laurach tylko kontynuował swoją misję współpracując z niemniej słynnym łowcą szpiegów kapitanem Maximilianem Ronge. W 1909 roku za szpiegostwo zostało aresztowanych 1100 osób.
Także w 1909 roku odszedł ze służby zwierzchnik Redla Eugen Hordliczka. Redl spodziewał się awansu, niestety, jego przełożonym został człowiek z zewnątrz pułkownik August Urbański von Ostrymiecz. W zamian Redl został awansowany na podpułkownika, a w maju 1912 roku mianowano go pułkownikiem i w ramach awansu wysłano do Pragi jako szefa sztabu 8 Korpusu Armijnego. O Redlu mówiono jako o przyszłym szefie sztabu armii. Niestety nic z tych planów nie wyszło. 
Redl sam polując na szpiegów  był także szpiegiem i to na rzecz Rosjan. Wykształcony, mający przed sobą świetlaną przyszłość, miał wiele tajemnic do ukrycia. Tak bardzo naraził się Rosjanom, że ci postanowili na niego zapolować. Było to udane polowanie przeprowadzone przez rosyjskiego agenta Pratta. Pratt odkrył, że otaczający się młodymi mężczyznami Redł jest homoseksualistą. Tak kompromitujący fakt z życia wojskowego robiącego błyskawiczną karierę w armii nie mógł ujrzeć światła dziennego. Redl byłby skończony.Rosjanie zaproponowali mu współpracę, a on ugiął się pod szantażem.Im bardziej był skuteczny, tym cenniejszy dla wroga. To on dostarczył Rosjanom plany twierdzy Przemyśl. Jednocześnie umacniał swoją pozycję wyłapując podsyłanych szpiegów i tworząc wokół siebie  mit łowcy szpiegów. 
cdn...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz