poniedziałek, 28 października 2019

"Żubr Pompik Wyprawy" Tomasz Samojlik

Jak to miło po przerwie spotkać się z przesympatyczną żubrzą rodziną. W jej skład wchodzą Porada i Pomruk oraz dwójka niesfornych żubrzątek Polinka i Pompik.
Pisałam o nich  TUTAJ
Tym razem z rodziną żubrów zwiedzimy trzy Parki Narodowe:
 Babiogórski Park Narodowy, 
Ojcowski Park Narodowy 
 Gorczański Park Narodowy. 
Czym się charakteryzują i jakie zwierzęta w nich mieszkają, o tym za chwilę.
 W Polsce aktualnie mamy dwadzieścia trzy Parki Narodowe i są one skrupulatnie wyliczone oraz pokazane na mapie Polski zamieszczonej we wkładce. Gdybyście planowali wędrówkę śladem żubrzej rodziny to ta mapka będzie jak znalazł. 
Na mapce możemy także zaznaczyć, które książeczki o rodzinie Pompika już mamy w zbiorach, a których nam brakuje.
Cała seria została skonstruowana w bardzo przemyślany sposób, tak aby dzieci i dorośli mogli jak najwięcej się nauczyć. Prosty tekst, zawierający wiele informacji, ale nie przytłaczający nimi. Historie rodzinne z życia wzięte - Porada i Pomruk mogą być przykładem rodziców rozumiejących, że dzieci uczą się poprzez obserwowanie postępowania rodziców i rozmowę, a nie poprzez stawianie wygórowanych wymagań i presję. 
Porada, Pomruk, Polinka i Pompik tworzą zgraną, pełną ciepła i wzajemnej życzliwości rodzinę.
A teraz czas na omówienie książeczek:
"Żubr Pompik Wyprawy. Żubrza Góra"

Ciekawe dokąd tym razem zawitały sympatyczne żubry?
Do Babiogórskiego Parku Narodowego, którego symbolem jest okrzyn jeleni. To właśnie wspomnienie smaku tej rośliny przywiodło Pomruka, a z nim resztę rodziny do Babiogórskiego Parku Narodowego. Przy okazji żubry poznały zwyczaje jeleni i dowiedziały się, że jeleń ryczy, koziołek sarny szczeka,  a łoś stęka. Też nie wiedziałam :)













"Żubr Pompik Wyprawy. Jaskinia nietoperza" 
Z Babiogórskiego Parku Narodowego żubry powędrowały do Ojcowskiego Parku Narodowego, którego symbolem jest nocek duży, nietoperz specjalizujący się w chwytaniu biegających po ziemi chrząszczy. 
Do jaskini nietoperzy prowadziła droga wśród głazów i fragmentów skalnych. Kto z Was był w Ojcowskim Parku Narodowym, ten pamięta ogromną Maczugę Herkulesa, Rękawicę czy Bramę Krakowską.  
Na noskach żubrów siadały chrząszcze, wokół latały ćmy, a ośmionogi pająk też chciał na własne oczy zobaczyć żubrzą rodzinę. 
Zachodzące słońce rzucało cień na skały, tak wielki, że nawet Pomruk się przestraszył.
A potem Polinka wpadła do jaskini i spotkała w niej nietoperze.
 Ale o tym sami już przeczytacie.






"Żubr Pompik Wyprawy. Nieśmiała salamandra".

Z Ojcowskiego Parku Narodowego przenosimy się do Gorczańskiego Parku Narodowego, jak sama nazwa wskazuje mieszczącego się w Gorcach. 
To tam, w wilgotnych lasach, w otoczeniu polan możemy spotkać salamandrę plamistą, która jest symbolem tego parku. 
"Czasem warto trochę zwolnić - powiedziała Porada. - I spojrzeć pod nogi."

A gdy spojrzymy pod nogi możemy spotkać salamandrę. Piękną, nieśmiałą, i bardzo skromną. 
Pamiętajcie, że w skórze salamandry znajduje się jad, który ma zniechęcić drapieżniki. Przekonała się o tym Polinka. Ale wszystko skończyło się dobrze, także dla przepięknej, nieśmiałej salamandry. 
A jak, o tym przeczytajcie sami.

Reasumując, super seria, bardzo potrzebna, pokazująca świat zwierząt i roślin, zachęcająca do poznawania go i oswajania. Bo tylko to co nieznane jest dla nas groźne. Najczęściej w naszej wyobraźni. 
Polecam serdecznie.

Cała seria wydawana jest w Wydawnictwie Media Rodzina.
Tekst i ilustracje Tomasz Samojlik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz