sobota, 9 maja 2015

Emelie Schepp "Naznaczeni na zawsze"

Zgłoszenie na policję brzmiało standardowo: - mój mąż nie żyje - i było prawdziwe. Szok dla żony i dla otoczenia, zamordowany został  szef działu do spraw przyznawania azylu w urzędzie imigracyjnym Hans Juhlen.
Kto mógł go aż tak nienawidzić żeby posunąć się do morderstwa?
Śledztwo prowadzą komisarz policji kryminalnej Henrik Levin i aspirant policji Maria Bolander. Ze strony prokuratury nadzoruje Jana Berzelius i to ona jest główną bohaterką powieści. Małomówna, wręcz zamknięta w sobie, z trudem nawiązuje kontakty z innymi ludźmi. Samotna i samodzielna, podporządkowana procedurom w pracy i w życiu rodzinnym. Jej ojciec przez wiele lat zajmował stanowisko prokuratora generalnego i chociaż od kilku lat jest na emeryturze to wpływy mu pozostały. 
Jana od wielu lat, od czasu pobytu w szpitalu śni. Sny zamieniają jej życie w koszmar, ukrywane stają się dla niej powodem ciężkiej traumy.

Czy mają coś wspólnego z prawdą?
Czy są wspomnieniem?
To Jana musi sobie odpowiedzieć na te pytania.

Powieść sięga do techniki retrospekcji, autorka przybliżając czytelnikowi wydarzenia bieżące związane ze śledztwem i życiem osób z nim powiązanych co jakiś czas sięga w przeszłość. 
Fala imigracji, ludzie mający nadzieję na lepszą przyszłość w Szwecji. Co się z nimi dzieje? Czy nadzieje, które pokładali w zmianie kraju zamieszkania spełniają się, czy wręcz przeciwnie, zmiana staje się źródłem problemów?
O tym wszystkim przeczytacie w książce.
A ja zaciekawiona czekam na kontynuację. Takiej pani prokurator w żadnym z dotąd przeczytanych kryminałów nie poznałam.
Ciekawe co  jeszcze kryje jej zawikłana, pełna tajemnic przeszłość.
Polecam.

Emelie Schepp "Naznaczeni na zawsze"
Przełożyła Magdalena Landowska
Wydawnictwo Media Rodzina
Seria Gorzka czekolada
395 stron

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Media Rodzina


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz