poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Cmentarz parafialny w Oświęcimiu, Stowarzyszenie Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej

Mniej więcej dwa lata temu w czasie  kwesty na ratowanie zabytkowych pomników znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu nabyłam książkę poświęconą naszemu cmentarzowi. 
Tekst opracowała Maria Nitka, a autorami zamieszczonych w książce zdjęć są: A. Jasieniak,
M.Krasnodębska-Łuczak i Łukasz Szymański. 

"Wszystkie ulice we wszystkich miastach nieuchronnie prowadzą do kościoła albo na cmentarz" - tymi słowami zaczerpniętymi z twórczości Gabriela Garcii Marqueza zaczyna się opowieść o oświęcimskiej nekropolii. 
Książka została podzielona tematycznie i w poszczególnych rozdziałach została omówiona infrastruktura cmentarza, tabularyczni właściciele Oświęcimia, a wśród nich postać Kajetana z Brzezia Russockiego herbu Zadora służącego pod sztandarami Napoleona, a od 1818 roku poczmistrza drogi wiedeńskiej.  Jest rozdział poświęcony zasłużonym dla miasta obywatelom, księżom i siostrom zakonnym, w kwaterze sióstr serafitek spoczywa Leopoldyna Stawecka czyli siostra Eligia.  Omówiono groby symboliczne, groby i kwatery wojenne oraz sylwetki wybitnych sportowców, nauczycieli i artystów. Niestety nie wszystkich, wielu jeszcze czeka na notkę pamięci, ale i tak warto zapoznać się z efektem pracy pasjonatów zaangażowanych w ochronę zabytków. 


Poniżej kilka zdjęć cmentarza parafialnego mojego autorstwa.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz