poniedziałek, 6 lipca 2015

Asa Larsson, Ingela Korsell, Henrik Jonsson "PAX Pal przekleństwa"

Asa Larsson i Ingela Korsell mieszkają i pracują w miasteczku Mariefred i tam też umieściły akcję książek z serii PAX. 
To właśnie w Mariefred u Layli i Andersa dwaj nastoletni chłopcy Viggo i Alrik znajdują rodzinę zastępczą. Już trzecią. Chłopcy z trudem przyzwyczają się do nowego miejsca, zwłaszcza, że w szkole rządzi klika Simona, syna nauczyciela wychowania fizycznego. Thomas nie dopuszcza do siebie myśli,. że jego syn nie jest tak idealnym dzieckiem jak on sobie wyobraża. I zapewne chłopcy prędzej czy później trafiliby do czwartej rodziny zastępczej gdyby nie spotkanie z Magnarem i Estrid. 
To para sympatycznych, acz nieco tajemniczych staruszków, którzy zajmują się uprawą roślin w wielkiej szklarni i strzegą tajemnicy biblioteki ukrytej pod kościelnym wzgórzem. 
A jest czego strzec, zwłaszcza, że do biblioteki chcą się wedrzeć złe siły z zewnątrz. Chłopcy muszą pomóc Magnarowi i Estrid w obronie biblioteki.
Czy będzie łatwo?
O nie! Walka z impami to nic w porównaniu z tym co ich czeka. Nadprzyrodzone siły wywodzące się ze skandynawskich legend nie przebierają w środkach by osiągnąć swój cel.
Czy chłopcy są w stanie stawić im czoła?

Asa Larsson i Ingela Korsell poruszają dużo ważnych dla młodzieży tematów. Alkoholizm w rodzinie, umiejętność przystosowania się do zmian i ich akceptacja, walka o dominację w szkole, trudności z przystosowaniem się do nowego, niezbyt przyjaźnie nastawionego środowiska. Viggo i Alrik muszą rozwinąć w sobie instynkt przetrwania.
I rozpoznać kto jest wrogiem.
Książka dla młodzieży.
Ciekawa, ale przyznam, że miałam problem czytając o głowie konia zatkniętej na pal, wpatrywanie się w nią miało nieciekawe dla będącego pod wpływem pala przekleństwa skutki.  Czy jest to odwołanie się do którejś ze skandynawskich legend? Nie wiem, zakładam, że tak. Legendy, podania, mity, często pełne są szokującego nas współcześnie okrucieństwa. 
Młodzież zapewne inaczej postrzega tego typu sceny.

Książkę zilustrował znany autor komiksów Henrik Jonsson. Wywołujące grozę w czytelniku ilustracje są nieodłącznie związane z książką i stanowią jej dopełnienie.
Asa Larsson, Ingela Karsell, Henrik Jonsson "PAX Pal przekleństwa"
tłumacz: Magdalena Landowska
Wydawnictwo Media Rodzina

Ksiażkę otrzymałam od Wydawnictwa Media Rodzina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz