czwartek, 23 sierpnia 2012

a propos uzależnień

Zaczyna nabierać rumieńców dyskusja o uzależnieniach. Narkotyki, alkohol, papierosy, kawa, czekolada. Są różne, mniej lub bardziej szkodliwe. Jeżeli podają w Faktach, że w ciągu roku za posiadanie narkotyków zostało skazanych ponad 14 tysięcy osób, a tylko w przypadku 14 osób odstąpiono od oskarżenia to są to dane porażające. Oznaczają one, że te 14 tysięcy osób ma wyrok i zostało skazanych. Można sobie wyobrazić jak to się odbije na ich dalszym życiu. 
Żeby było jasne, jestem przeciwna narkotykom, sama nigdy nie miałam z nimi do czynienia ale w życiu człowiek powinien kierować się zdrowym rozsądkiem, jeżeli istnieje w kodeksie karnym  możliwość odstąpienia od oskarżenia w momencie jeżeli jest to ilość minimalna, na własny użytek, to korzystniej byłoby odstąpić  i edukować niż zapełniać i tak przepełnione cele. Do tych cel trafiają często młodzi ludzie, którzy być może mieliby szansę na inne życie, a tak "edukacja" więzienna zrobi swoje, douczą się i dalej pójdą tak zwaną"złą drogą". Może przesadzam, a może nie. Ja jestem za dawaniem szansy ludziom w postaci przysłowiowej wędki nie tłustej ryby na raz. 
W bardzo zdrowo rozsądkowym tonie na temat karania wypowiadali się: były Naczelnik Więziennictwa i odpytywani psycholodzy zajmujący się właśnie uzależnieniami, czyli mający w tej dziedzinie spore doświadczenia.
 Być może dobrze się stało w sensie społecznym, że trafiło na Korę, osobę znaną, kontrowersyjna, ale także lubianą. I nie chodzi w tym przypadku o skazywanie lub nie skazywanie ze względu na popularność tylko o zrozumienie, że karaniem problemu się nie załatwi i może najwyższa pora na  zdrowy rozsądek?
A tak trochę żartem, trochę serio a propos uzależnień. Też jestem uzależniona, ale od pogody. Sprawdzam, czy czasem nie zabłądzi do nas burza, której boję się panicznie. Widok złocistej kulki przelatujące przez przedpokój wciąż mam w oczach, mimo iż minęło od tamtego czasu wiele lat. Nie wierzę prognozom podawanym w telewizji, sprawdzam na w tej chwili najlepszym portalu pogodowym czyli www.lowcyburz.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz