piątek, 5 maja 2017

Aleja Pisarzy - wiosenny spacer

Byłam dzisiaj w bibliotece żeby oddać książki i przy okazji zrobiłam kilka zdjęć Alei Pisarzy. To jedyna taka aleja w Polsce, gdzie tabliczki z cytatami i autografami literackich znakomitości ozdabiają drogę wiodącą do biblioteki. 
Na stronie  Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu Galerii Książki  czytamy o idei powstania Alei Pisarzy: 
 "Wielkość pisarza nie sprowadza się do krótkotrwałych błysków w doraźnej aktualności, jego dzieło pozostaje na długo w pamięci czytelników, społeczności, narodów, a napisane przez niego książki na wiele pokoleń, czasem stuleci, zapełniają biblioteczne półki oferując duchową strawę odbiorcom. Pisarz, jak każdy inny artysta – a może nawet bardziej – zasługuje na uwiecznienie, także w dosłownym, materialnym sensie, w postaci trwałych znaków rytych w „kamieniu”. Aleja będzie akcentować osobę pisarza, autora, a nie tylko jego dzieła. Często dzieło głębiej pozostaje w świadomości i pamięci czytelnika, a zanika, gubi się w ulotnej pamięci sam autor."

A na początku drogi cytat z Ireneusza Iredyńskiego - wprawdzie nie wyryty w metalu, ale namalowany kolorową farbą: "Mapy są nam niepotrzebne, gdy iść chcemy, jeśli chcemy dojść do celu - to dojdziemy." 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz